0
0

اثر مرکب

105 بازدید

 اگر بخواهید حقیقتی بزرگ را درباره موفقیت در زندگی به دست آورید پس برترین کتاب «اثر مرکب»، اثری خارق‌العاده و ماندگار از دارن هاردی است.

او به شما رک و راست می‌گوید که چگونه باید موفق شوید و لازمه زندگی کردن در جهان امروزی چیست.

 

دارن هاردی در فصل اول کتاب خود، قصه لاکپشت و خرگوش را تعریف می‌کند همه ما این داستان را شنیده‌ایم اینکه لاک پشت چگونه آرام و آرام پیش رفت و موفق شد.

اثر مرکب دقیقا همینه همیشه و همیشه باید نهایت تلاش خود را بذارید اگر داری دمبل میزنی و تصمیم گرفتی که ۲۰ بار این حرکت را تکرار کنی باید بدونی که حرکت ۲۱ که درد رو در بازوان تو پدید میاره، تازه شروع ماجراست اون لحظه است که ماهیچه‌های بدنت در حال ساخته شدن هستند پس باید به تمرین ادامه بدیم و دست نکشیم مسئله اینجاست که خیلی از افراد تا حرکت ۲۰ دست نگه می‌دارند!!!

وقتی میخونی و میخونی اما تغییری در خود احساس نمیکنی دقیقاً همان زمان است که باید ادامه بدی چون داری از شیب عبور می‌کنی و اگر توقف کنی، شکست همراهت خواهد بود. فقط کافیه که نتیجه اثر مرکب را تجربه کنید، نتیجه‌ای فوق العاده، شکست ناپذیری به همراه قدرتی بی‌نظیر.

لپ کلام اثر مرکب را سعدی شیرین سخن برایمان آورده است:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

 دارن هاردی برای شما یک فرمول دارد: انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه + پشتکار + زمان = تفاوتی چشمگیر

بیایید با قانون اثر مرکب بیشتر آشنا شویم.

مثال اول:

گمان کنید که شما و دوستتان هر دو از مشکلات عاطفی در زندگی خود رنج می‌برید رفیق شما روزانه یک ربع از وقت و زمان خود را به مطالعه کتاب در زمینه بهبود روابط شخصی و برون شخصی می‌کند و شما این کار را انجام نمی‌دهید.

در  ماه اول و دوم همچنان هر دو شما از روابط خود رنجورید، و روزها روزها تکرار می شود تا اینکه سال نو فرا می‌رسد و ناگهان تفاوتی عظیم بین شما و دوستتان بوجود می‌آید. شرط میبندم که او در روابط خود  آرامش بیشتری دریافت می‌کند و آرامش بیشتری نیز می‌دهد؛ اما شما همچنان از روابط خود رنجور اید اگر بدتر از یک سال پیش نشده‌باشد قطعاً بهتر نیست، چرا که شما برای بهبود روابط خود هزینه‌ای پرداخت نکرده‌اید.

مثال دوم:

شما و برادرتان هر دو دارای اضافه وزن هستید. تا  امروز کاری برای بهبود سلامت جسمی خود انجام ندادید. اما شما تصمیم جدیدی می‌گیرید. البته قرار نیست کار خاصی انجام دهید فقط ماشین خود را چند متر دورتر از محل کارتان پارک می‌کنید و چند قدمی را پیاده‌روی می‌کنید، انتخابتان برای عصرانه یک سیب است به جای یک شیرینی پر از خامه و آخر هفته‌ها چند متری را در حیاط یا پارک نزدیک خانه خود می‌دوید. شما و برادرتان هر دو اضافه وزن دارید و در یک ماه اول و ماه دوم تغییری در شما ایجاد نمی‌شود و شما همچنان اضافه وزن دارید اما زمانی که سال نو فرا برسد شما وزن کمتری نسبت به برادر خود دارید، اندوخته چربی‌های شما کمتر شده و در وضعیت سلامت بهتری زندگی می‌کنید.

مثال سوم:

گمان کنید که شما و همکارتان که دارای حقوق و مزایای یکسان هستید هر دو از بدهی‌ها، قبض‌ها و مشکلات بانکی برخوردار هستید هر دو روزها از این مسئله شکایت می‌کنید و تغییری هم در روند زندگی خود ایجاد نمی‌کنید تا اینکه یه روز دوست و همکار شما تصمیم می‌گیرد تا سبک زندگی مالی خود را تغییر دهد.

دیگر صبح‌ها هنگام آمدن به محل کار برای خود قهوه نمی‌گیرد ممکن است مدتی حتی از دوچرخه به جای استفاده از ماشین برای گشت و گذار استفاده کند، تمام لیست خریدهای هر هفته خود را ذکر می‌کند، حتی خریدن یک کش سر را هم از یاد نمی‌برد.

او کمی بیشتر پیش می‌رود و خریدهای خود را نوشته و متوجه می‌شود که تاکنون چقدر از خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌ها، ابزار و وسایل اضافی می‌خریده، بنابراین قبل از رفتن به فروشگاه‌ها لیست خرید خود را می‌نویسد تا در آنجا وسوسه نشده و به خریدن مواد غیر ضروری روی نیاورد، دیگر از کارت‌های اعتباری خود استفاده نمی‌کند و پول نقد به فروشندگان می‌دهد تا دقیقاً متوجه شود که دارد چه پولی را از دست می‌دهد، یک ماه اول و دوم وضعیت شما دقیقاً همان گونه است، اما زمانی که سال نو فرا برسد در میزان حقوق شما و همکارتان تفاوتی چشمگیر وجود دارد. اکنون او پول بیشتری برای پس انداز کردن برای روز مبادا و یا بازنشستگی خود دارد او مقدار پولی دارد که می‌تواند به تعطیلات سال نو برود و یا حتی می‌تواند به سرمایه‌گذاری روی بیاورد.

اثر مرکب اینگونه است.

تلاش‌های تو هر روز و هر روز استمرار دارد اما نتایج دیده نمی‌شود هر روز و هر روز تلاش می‌کنی اما ذره‌ای از وزن تو کاسته نخواهد شد هر روز به هر روز ریال به ریال روی هم قرار می‌دهی اما پول هایی از کف خواهند رفت و سعی می‌کنیم که در روابط خود بهتر و بهتر رفتار کنیم اما تغییری حاصل نمی شود، تبریک می گویم فقط یک مقدار دیگر مقاومت کنید تا از شیب عبور کنید بعد از آن اثر مرکب نتیجه خود را بر جای می گذارد مانند زمانی که بچه بودیم و چرخ و فلک های دستی را به حرکت در می آوردیم ما می دویدیم و می دویدیم و به سرعت و با سختی چرخ و فلک را تکان می دادیم اما تغییر چشمگیری دیده نمی‌شداما وقتی چرخ و فلک شیب خود را عبور می‌کرد نگه‌داشتن آن بسیار دشوار می‌نمود.

دارن هاردی می‌گوید که شما انتخاب می‌کنید، انتخاب می‌کنید که چه کسی باشید، چه لباسی بپوشید، چه غذایی بخورید و انتخاب‌های شما رفتارهای شما را می‌سازند، رفتارهای شما به مرور زمان عادت‌های شما می‌شوند و شما تبدیل می‌شوید، طولی نمی‌کشد که عادت‌های شما یا شما را به قله می‌رسانند یا باعث سقوط شما می‌شوند. فراموش نکنید که همیشه گام‌های کوچک بردارید.

شما می‌توانید از امروز بهتر باشید به خودتان اعتمادبه‌نفس بدهید همیشه مقصر شمردن دیگران راحت‌ترین کار است آیا قدردانی می‌کنید؟ آیا هر لحظه شکرگزاری می‌کنید؟

شما امروز نعمتی را دریافت کرده‌اید که خیلی‌ها دریافت نکرده‌اند در هر دم و بازدم شما رازی نهفته است. شما اکنون در حال مطالعه هستید باید شکرگزار باشید، شکرگزار خداوند و شکرگزار انتخابی که خودتان کرده‌اید پس مسئولیت ۱۰۰ درصد زندگی خود را بپذیرید.

بیایید بیشتر پیش برویم، خوشبین باشید شما دارای شانسی بی نهایت هستید اگر این باور را در ذهن خود به وجود آورید تمام جهان دست به دست هم می‌دهند تا شما به رویای خود برسید.

آیا فرمول کامل برای خوش‌شانسی را می‌خواهید؟

دارن هاردی این موضوع را هم برای شما حل کرده است.

آمادگی یا رشد شخصی +نگرش که شامل باورها و طرز فکر می شود +فرصت یعنی چیزهای خوبی که سر راهتان قرار می گیرند+ اقدام یعنی انجام دادن کاری برای فرصت =  خوش‌شانسی.

 آمادگی یعنی خود را بهبود ببخشید، استعدادها، دانش ،تخصص، روابط و منابع تان را افزایش دهید.

 ‏ نگرش یعنی باورهای خود را ترمیم کنید و از هر آنچه که در کودکی در مغز شما کرده‌اند و دیگر آنها را باور ندارید، فاصله بگیرید. بگذارید دانش، جایگزین باورهای کورکورانه شود.

 ‏ فرصت را مغتنم بشمارید همه ما شانس داریم اما بعضی‌ها چشم‌های خود را بر روی شانس‌های خود می‌بندند.

 ‏ و آخرین و آخرین و آخرین تلاش شما اقدام است، شما وارد عمل می‌شوید، فقط تلاش کنید دوست من تا نتیجه‌ای خارق العاده را دریافت کنید شما شایستگی اش را دارید.

 آیا می‌خواهید انسان ثروتمند شوید!؟

خب همانند یک ثروتمند رفتار کنید. آیا می‌خواهید به بدنی ورزشکار و نیرومند دسترسی داشته باشید؟ همانند یک ورزشکار رفتار کنید. دست از خوردن هله هوله بردارید، دست از سر بی‌تحرکی بردارید، انجام دهید مانند کسی که می‌خواهید شوید، شوید.

حساب خود را داشته باشید، قرار نیست تا خرخره در بدهی فرو روید تا متوجه شوید چه اشتباه بزرگی در حق خود کرده‌اید از هم اکنون ریز خرج و مخارج خودتان را ثبت کنید این کاری است که ثروتمندان انجام می‌دهند منتها برای آنها حسابداران و متخصصان شان این وظیفه را انجام می‌دهند و شما خود مسئول انجام این کار هستید پس دفتری را به عنوان دفتر برنامه‌ریزی و پول در نظر بگیرید. خود را موظف کنید که هر شب و یا آخر هفته ها ریز مخارج خود را عنوان می‌کنید پول تاکسی، آدامس و حتی آبنبات چوبی‌ای که برای خواهرزاده خود گرفته اید را نیز فراموش نکنید.

آرام و آهسته پیش بروید قرار نیست از کسی جلو بزنید یا از کسی عقب بمانید.  با عجله کردن، آرام نمی‌شوید. ولی حتماً شروع کنید کافی است که در جایی یادداشت کنید که می‌خواهید رفتار و عادت  خاص را از تاریخ مشخصی شروع کنید و بعد از آن تنها استمرار ببخشید.

شما یک قهرمانی

شما قهرمان خودتان هستید اما اگر می خواهید که قهرمان شناخته شده‌باشید تنها یک راه وجود دارد، به پیشرفت‌های خودتان آفرین بگویید، خودتان را تشویق کنید، برای خودتان ارزش قائل باشید و اگر کوچکترین خطایی از شما سر زد، لطفاً آن را یادداشت کنید و اصلاح کنید این روند را ادامه دهید.

دارن‌هاردی پیروزی شما را تضمین می‌کند. آیا گمان می‌کنید که دونده‌های ماراتون ذاتاً دونده به دنیا آمده‌اند؟ اگر شما جزو کسانی هستید که بیش از حد به ژن و استعداد تاکید می‌کنید پس شاید ادامه خواندن این متن و خلاصه برای تان چندان سودبخش نباشد.

شما با تمرین کردن، پرورش می‌یابید.

«زمان طلا است» ما این ضرب المثل را بارها و بارها شنیده ایم این ضرب المثل به وجود آمده نه فقط به خاطر اینکه به ما ثابت کنند زمان،گران است، برای اینکه به ما ثابت کند زمان ارزشمند است؛ حتی ارزشمندتر از طلا چون حتی در ازای دادن طلا نیز به شما زمان نمی‌بخشند. هر یک از ما زمانی محدود در دنیا داریم یکی ده سال یکی بیست سال یکی چهل سال و دیگری هشتاد سال شما از کجا می‌دانید که چقدر زمان دارید پس هر چقدر زودتر شروع کنید و تغییرات خود را عملی کنید، فراموش نکنید که از همین امروز اقدام کنید.

سوال من این است آیا بر اساس همین روال پیش گرفته‌اید شادی و خرسندی که مد نظر دارید را دریافت می‌کنید؟ اگر جوابتان نه است پس به توصیه های دارن هاردی اعتماد کنید، لااقل دست کم برای یک بار بخش‌هایی از زندگیتان را که مشکل دارید یادداشت کنید و ببینید برای بهبود آن چه کارهایی میتوانید انجام دهید یکی از رفتارها یا عادت‌هایتان را که فکر می‌کنید باید آن را تغییر دهید، ثبت کنید و از همین امروز راهکارهایی را برای کاهش، حذف و جایگزینی آن به خودتان پیشنهاد دهید.

ارسطو می‌گوید:« ما همانی هستیم که دائم انجام می‌دهیم »

عادت‌های ما شخصیت ما را می‌سازند از هم اکنون به عادتهایتان توجه کنید آیا این عادت‌ها همان چیزهایی هستند که دوست دارید به آن تبدیل شوید؟ آیا شما را به ویژن ده سال آینده شما نزدیک می‌کنند؟

پس خودتان را شرطی کنید تا عادت های خوب را انتخاب کنید و از عادت‌های بد فاصله بگیرید فقط کافی است ببینید که خوردن یک بشقاب پر از کالری شما راخوشنود می‌کند؟ چاق شدن‌های پی‌درپی و کم شدن حساب بانکی‌تان باعث رضایت شما می‌شود؟

اگر شما هم با من هم عقیده هستید، پس بیایید اصلاحات کوچک را جدی بگیریم. در این راستا باید نیرویی پیدا کنیم. نیروی اینکه چرا می‌خواهیم تغییر کنیم و اگر این چرا را پیدا کنیم همه چیز ممکن می‌شود پس در دفتر خود یادداشت کنید علت اینکه می‌خواهید ورزش کنید چیست چرا باید ریال به ریال روی هم بگذارید و چرا آخر هفته‌ها می‌خواهید که به خانواده‌تان سر بزنید.

وقتی انگیزه اصلی مشخص شد شما وارد میدان نبرد می‌شوید، اهدافتان را دارید، چرایی اهدافتان را می‌دانید، با قدرت اثر مرکب آشنایید و تنها باید اقدام کنید.

این که به چه کسی می‌خواهید تبدیل شوید باید بزرگترین انگیزه شما باشد. ویژن رویایی از خود آینده‌تان را بسازید و هر شب و هر صبح آن را مرور کنید، مراقب رفتارتان باشید اگر یک بار در انجامش تعلل کنید، مطمئن باشید که برای بار دوم نیز ممکن است از شما سر بزند.

اما باید در این راستا بدانید که تغییر کردن سخت است و باید صبور باشید و فراموش نکنید که تا وقتی سال جدید فرا نرسد شما در ازای کار سخت هیچ چیزی دریافت نمی‌کنید، فقط به محرک‌تان فکر کنید و پیش بروید اثر مرکب به زودی نمایان خواهد شد.

ریتم زندگی خود را ثبت کنید اما برای تغییرات نیز آماده باشید همیشه هر نوع تغییری را با آغوش باز بپذیرید، شما نمی‌دانید در پس هر اتفاق و سختی، چه سر انجام شیرینی یا درسی گرانبها منتظر شماست. فقط باید مداومت پیشه کنید و روال زندگیتان را اصلاح بخشید. آیا می خواهید زمان بیشتری داشته باشید؟ پس سحرخیز باشید صبح ها زود بیدار شوید و زندگی متفاوت را به خودتان هدیه دهید.

مراقب ورودی‌ها و خروجی‌ها باشید.

این موضوع آنقدر مهم است که دارن هاردی فصل پنجم کتاب خود را با عنوان تاثیرات عنوان کرده است آیا شما هرگز آب آلوده می نوشید؟ یا ماری با زهری کشنده را به عنوان حیوان خانگی به خانه راه می‌دهید؟

پس برای روان خودتان بیشتر از این‌ها ارزش قائل باشید. درست است شما مسئول انسان‌های اطراف‌تان نیستید اما شما مسئول انتخاب افراد اطرافتان هستید، چه کار می‌کنید؟ آیا هر نوع رسانه‌ای را تماشا می کنید؟ آیا در روز یک ساعت به تماشای تلویزیون می نشینید؟ و یا شاید بیشتر ؟!! به نظرتان این سبک زندگی  شما را به موفقیت میرساند؟ پس فیلتر کنید، تمام ورودی ها را، هر آنچه که می خورید، هر آنچه که به ذهنتان خطور می کند، هر انسانی که از کنار شما عبور می‌کند، به هر رسانه‌ای که گوش و چشم و دل میسپارید و از هر نوع کتابی که تغذیه می کنید را از فیلتر اهداف و ارزشهایتان بگذرانید. مسئله اینجاست که شما از کرم مرطوب کننده ای که نتیجه دلخواه شما را به ارمغان نمی‌آورد، فاصله می‌گیرید و آن را با دیگری تعویض می کنید. پس چرا به سازندگان برنامه های بیهوده (آنها بیشتر از هرکسی در جهان لایق نگفتن هستند) نه نمیگویید؟؟  لطفاً مراقب باشید که چه اخبار و محتوایی را به گوش خود می‌رسانید.

دارن هاردی برای شما پیشنهادی دارد: گسترش، محدود و قطع

اینها سه واژه تبدیل کننده شما به فردی جدید هستند.

 لطفاً لیستی از اطرافیان خود تهیه کنید چه کسانی باعث می‌شوند که شما به فرد مورد علاقه خود تبدیل شوید؟ دامنه ارتباط خود با آنان را گسترش دهید. چه کسانی تاثیر چندانی در زندگی شما ندارند؟ دامنه ارتباط خود با آنان را محدود و ارتباط خود را با کسانی که به شما به همان نحوی آسیب می‌رساند، قطع کنید.

لطفاً این کار را انجام دهید. لطفاً این لطف را در حق خودتان انجام دهید. شما لیاقت بیشتر از اینها را دارید.

 

 

می‌دانید چرا انقدر بر ضرورت مطالعه و به دست آوردن دانش تاکید می‌کنم؟ شاید شما هم اکنون در سطح بالایی از رفاه و پول نباشید و نتوانید مجموعه‌ای از مشاوران، وکیلان و حسابداران حرفه‌ای را در اطراف خود جمع کنید اما اگر در رشته خود دانش و تخصص کافی به دست آورید می‌توانید به جمع آنان راه یابید. شما با مجموعه ای از انسان هایی که با آن نیاز دارید ارتباط برقرار می‌کنید، از دانش و تخصص خود به آنان مشاوره می دهید و از مشاوره آنان استفاده می‌کنید این گونه به راحتی شما یک دکتر، حسابدار، وکیل، امور مالی و یا هر چیز دیگری که نیاز دارید را به رایگان دریافت خواهید کرد، بدون اینکه ذره ای هزینه کنید.

محیط خود را تغییر دهید. تا وقتی که چشمتان به نازیبایی‌ها عادت می‌کند، دیدن زیبایی‌ها دشوار است. اگر جایی که زندگی میکنید مکانی بارور برای درخشش استعداد ها و توانایی های شما نیست، پس شاید وقتش رسیده است که به محیطی جدید بیندیشید.

و در آخر بالاتر از سطح انتظار باشید، متفاوت‌تر باشید، تفاوت‌ها را خلق کنید، همه می توانند معمولی باشند، همه می‌توانند کارهای معمولی انجام دهند، همیشه از خود بپرسید برای این کار جدید چرا باید من را استخدام کنند؟ تفاوت من و دیگران در چیست؟ پس بالاتر از سطح انتظار رفتار کنید، اگر به شما وظیفه را محول کرده‌اند، بیشترش را انجام دهید، بهترش را انجام دهید، تا شایسته پاداشی بیشتر هم باشید و انسان متفاوت‌تری به نظر برسید. این کار در بهبود روابط شما تاثیر بسزایی دارد و فراموش نکنید که عمل کنید به شما می‌گویم که اگر یک کتاب بخوانید و به آن عمل کنید، اگر یک برنامه رادیویی بشنوید و به آن عمل کنید، بهتر از این است که تمام روز را مشغول شنیدن و خواندن باشید اما ذره‌ای به دانسته‌های خود عمل نکنید.

 

 اثر مرکب در اولین روزهای خود سخت و دشوار است و تا مدتها ممکن است که هیچ نتیجه‌ای عاید شما نشود اما به محض اینکه از عبور کنیدچنان شتابی می‌گیرید، که نگه داشتن شما سخت است.

چرا انسان‌های ثروتمند هر روز ثروتمند میشوند و مخترعین هر روز اختراع‌های جدیدتری را کشف می‌کند و نویسندگان بزرگ، کتاب‌های برتری را می‌نویسند و موکلان حرفه‌ای، دفاع‌های بهتری را در دادگاه انجام می‌دهند؟ 

وقتی که بر روی شتاب بیفتید، تقریباً تنها محرکی که باعث توقف شما می‌شود، عدم حرکت است دیگر لازم نیست به سختی پارو بزنید و یا رکاب بزنید، شتاب شما را به جلو می‌برد پس فراموش نکنید که تنها باید استمرار بخشید.

همانگونه که در قرآن آمده است: و پس از هر سختی آسانی ست .

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tizbook.com/?p=1480
اشتراک گذاری:
صفا فرد
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اثر مرکب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.