0
0

چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنیم و میزان یادگیری خود را افزایش بدهیم؟

417 بازدید

 

در این مقاله قصد داریم راهکارهایی بدهیم که موقع درس خواندن واقعا درس بخوانید و درک و توجه بیشتری به مطالب کتاب داشته باشید.

با من یادمی‏گیرید:

 1. چطور با اصلی‏ترین موانع تمرکز مقابله کنید؟
 2. چه تمریناتی را بهتر است پیش از مطالعه انجام دهید؟
 3. شرایط و محیط را چطور مناسب مطالعه کنید؟

موانع اصلی تمرکز و رفع آنها

 1. تلفن همراه
 2. نداشتن برنامه
 3. روابط ما

 

تلفن همراه

اصلا موافق این نیستم که موانع تمرکز را از زندگی خود بیرون کنیم به این دلیل که نیاز ما هستند و تقریبا میتوان گفت حذف آنها در عمل چندان هم ممکن نیست.اما ببینیم چطور می‏توانیم از آسیب زدن آنها به تمرکز خود جلوگیری کنیم.

اول از همه با تلفن همراه شروع کنیم.در واقع تلفن همراه به تنهایی آسیب‏ زننده و باعث بهم خوردن تمرکز ما نیست.این نحوه استفاده ما است که اوضاع را بد می‏کند.اگر شما هم وقتی موقع مطالعه هستید دائم حواستان پرت تلفن همراه میشود و به سراغ آن می‏روید تا ببینید آیا به پیامتان پاسخ داده شده یا خیر؛یا اصلا کسی به شما پیامی داده یا نه؛یعنی نحوه صحیح استفاده از موبایل خود را بلد نیستید،پس در ادامه همراه ما باشید تا راه ‏حل برای رفع این مشکل در اختیار شما بگذاریم.

اول از همه اولویت با قطع  اعلان‏ شبکه‏ های اجتماعی ‎‏تان است.بهتر است بپذیریم که این اعلان‏ ها از بزرگترین دلایل حواس پرتی ما است.شاید با جملاتی مثل ممکن است اقوام یا دوستان ما کار اضطراری داشته ‏باشند یا اگر اینکار را بکنیم از خبر مهمی بی ‏اطلاع می‏مانیم بخواهید اینکار خود را توجیه کنید اما لازم است به شما بگویم هیچ اخباری انقدر مهم نیست که تاثیر آنی در زندگی شما بگذارد و هرکسی که کار خیلی مهمی داشته باشد با شما تماس می‏گیرد،

پس همین حالا وارد تنظیمات تلفن همراه خود بشوید و اعلان شبکه ‏های اجتماعی را قطع کنید چون شما موقع درس ‏خواندن فقط یک اولویت دارید آن‏ هم پاسخ به پیام‏ های دیگران نیست.

اگر موقع درس ‏خواندن به موبایل خود نیاز دارید و این باعث وسوسه می‏شود که وارد برنامه‏ های دیگر هم بشوید با استفاده از برنامه هایی مثل Net Blocker دسترسی برنامه ‏های دیگر را به اینترنت قطع کنید.

البته که بعد از این دو راه ‏حل می‏توانم با قطعیت بگویم بهترین کار این است که وارد جزیره تنهایی و بدون دسترسی خود شوید و این جزیره همان محل مطالعه شما است که وجود هر عامل حواس‏ پرت کننده مثل تلفن همراه در آنجا باعث افت عملکرد شما و عدم تمرکز می شود.

 

نداشتن برنامه

جیم کوییک در کتاب بی‏حد و مرز میگوید تمرکز یعنی توانایی ما برای حفظ آگاهی روی موضوعی بخصوص به مدت مشخص شده.

این جمله به خوبی تاثیر و اهمیت برنامه ‏ریزی را در افزایش تمرکز نشان می‏دهد.فرض کنید به دونفر میگویند یک غذای مخصوصی را آماده کنند یکی از این افراد قبلا در یک برنامه تلویزیونی نحوه پخت آن غذا را تماشا کرده اما شخص دیگر هیچ پیش‏ فرضی ندارد حتی نحوه پخت این غذا را هم نمیداند بنظرتان کدام یک موفق می‏شوند بهتر و سریع ‏تر غذا را آماده کنند؟طبیعی است که نفر اول آسان‏تر از پس این کار برمی‏ آید چون یک برنامه نسبی از شرایط و نحوه انجام کار دارد. ‏

فرق زیادی میان افرادی که از ابتدای صبح کار امروز خود را می‏دانند و افرادی که برنامه خاصی ندارند وجود دارد،افراد با برنامه می‏دانند دقیقا باید چکاری انجام بدهند و بلافاصله به سراغ آن خواهند رفت اما اگر برنامه ‏ای نداشته باشید در طول روز سردرگم هستید و به حواس‏ پرتی و بی ‏تمرکزی عادت خواهیدکرد.

سعی کنید برنامه خود را از قبل آماده کنید حواستان باشد که این برنامه باید مدت زمان معینی هم داشته باشد مثلا بگویید در نود دقیقه یک فصل از زیست ‏شناسی یا فارسی را تمام خواهم کرد.

روابطی که با بقیه داریم هم میتوانند  به تمرکز ما آسیب بزنند:

یکی از مواردی که زیاد از زبان دانش ‏آموزان و دانشجویان می‏شنوم این است که به ‏راحتی تمرکز خواهند کرد اگر حال خوبی داشته ‏باشند و بزرگترین مانع این حال خوب ارتباطات آنهاست.

برای همه ما پیش‏ آمده که بعد از بحث و گفتگویی با دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده خود تا ساعت ‏ها تمرکز کافی نداشته ‏باشیم و درگیر اتفاقات باشیم و حتی گاهی ممگن است این بحث و مشکل با خود ما هم اتفاق نیوفتاده ‏باشد یعنی اشخاصی که در زندگی ما نقش مهمی را دارند به مشکلی خورده‏ باشند و این ماجرا بشدت ما را ناراحت می‏کند،تبریک میگویم اگر برای شما هم این اتفاق می‏افتد یعنی شما انسان شایسته و مهربانی هستید اما چطور می‏توانیم تمرکز خود را حفظ کنیم؟

اهداف خود را بنویسید و در جایی قراربدهید که وقتی میخواستید مشغول درس‏ خواندن شوید ببینید یا اگر در چنین مواقعی از کار خود فاصله میگیرید یادآوری در موبایل خود تنظیم کنید تا به شما هدفتان را هر روز یادآوری کند.

فاصله گرفتن از بقیه کار بدی نیست.اگر مسائلی در ارتباط با دیگران باعث حال بد شما می‏شود بهتر است اهمیت خودتان را متوجه باشید و تمرکز خود را به حراج نگذارید حتی اگر نمیتوانید با افراد قطع ارتباط کنید کمتر با آنها صحبت کنید و به دنبال دوستان جایگزین با رفتار و کلام بهتر باشید.

تمریناتی که پیش از مطالعه به افزایش تمرکز شما کمک می کنند.

 1. تنفس
 2. شمارش معکوس
 3. تمرین سه دقیقه یک فکر   

در اینجا قصد نداریم که لیست طولانی از تمرینات را به شما بگوییم بلکه هدف ما این است که شما این تمرینات ساده و کوچک را اجرا کنید و نتیجه آنها را ببینید.

تنفس عمیق

ساده ترین تمرینی که تمرکز را به شما هدیه میدهد نفس کشیدن به شکل صحیح و عمیق است.سه بار نفس عمیق بکشید به این‏صورت که تا چهار شماره دم داشته باشید و هوا را به درون ریه‏ های خود وارد کنید،هفت شماره نفس خود را حبس کنید و سپس با هشت شماره و بازدم داشته ‏باشید.تاثیر این تمرین در میزان تمرکز شما شگفت ‏انگیز است.

 

شمارش معکوس

شروع کنید به شمردن اعداد از عدد100 تا صفر به شکل معکوس این تمرین به شما کمک میکند روی مطالعه خود تمرکز بیشتری داشته‏ باشید

 

تمرین سه دقیقه یک فکر یکی از تمرینات مورد علاقه‏ ام است چون واقعا به افزایش تمرکز خودم میکند و حالا میخواهم برای شما هم توضیح بدهم:

اول یک خبر خاص خوب یک داستان کوتاه و یک خاطره را انتخاب کنید به نوبت روی هرکدام از آنها سه دقیقه فکر کنید حواستان باشد زمانی که دارید به هرکدام از این موارد فکر می کنید نباید به چیز دیگزی فکر کنید خصوصا دو فکر دیگر.مثلا اگر مشغول فکرکردن به خاطره‏ای که انتخاب کردید هستید نباید به چیز دیگری خصوصا خبر و داستانی که انتخاب کردید فکر کنید،اگر این اتفاق افتاد دوباره برگردید و به خاطره فکر کنید این تمرین قدرت تمرکز شما را فوق‏ العاده افزایش می‏دهد.

شرایط و محیط مناسب برای تمرکز را بسازید:

اگر شرایط مناسبی ندارید بهتر است شرایط را خودتان بسازید،از موارد جزئی مثل رفع گرسنگی و تشنگی شروع کنید اما تمام تلاش خود را بکنید که همه موانع را از سر راه خود بردارید یک از این موارد سرعت مطالعه پایین شما است سرعت پایین میزان درک مطلب را پایین می‏آورد و البته خیلی زود هم خواب‏آلوده و خسته می‏شوید یکی از راه ‏های بهتر کردن شرایط افزایش سرعت مطالعه شما است مورد دیگر رفع استرس و کنترل آن است که تاثیر بزرگی روی تمرکز شما دارد اگر استرس زیادی دارید تنفس عمیق را فراموش نکنید و البته میتوانید مقاله ما در مورد کنترل استرس را مطالعه کنید.

 

محیط مناسب برای مطالعه محلی است که شما براحتی بتوانید بنشینید و پنجره یا دریچه تهویه هوا داشته باشد تا اکسیژن کافی به شما برسد.

نور محل مطالعه شما باید کافی باشد شدت زیاد نور باعث آسیب دیدن چشمان شما میشود و نور کم خیلی زود خسته ‏تان میکند.بهتر است از ترکیب نور سفید و زرد برای محل مطالعه خود استفاده کنید.

نکته مهم بعدی در رابطه با محل مطالعه شما این است که دور خودتان را شلوغ نکنید هرچقدر کتاب های بیشتری را جلوی خودتان بگذارید بیشتر استرس و حواس ‏پرتی به سراغ شما می‏ آید پس،جز دفتری که برای نکته برداری درنظر گرفتید و مداد و کتاب چیز دیگری را دور خود نچینید؛از طرفی شلوغی بیشتر به معنای ورودی‏ های بیشتر اطلاعات به سمت مغز شماست،و هرچقدر ورودی بیشتر باشد تمرکز روی درس مورد نطر سخت‎‏ تر می‏شود پس حتما دور خود را خلوت کنید.

 

با عمل به مواردی که گفته شد قطعا می‏توانید تمرکز خود را حین مطاله و درس خواندن بیشتر کنید،بدون تعلل همین حالا این تمرین‏های ساده را اجرا کنید.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tizbook.com/?p=410
اشتراک گذاری:
ara.a
من یاسمنم مشتاق مطالعه کلی کتاب می‌خونم و تفاوتش اینه که تند تند کتاب می‌خونم آخه مربی تندخوانی‌ام
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها
راهنما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • در صورت خرابی و عدم کارکرد لینک های دانلود، از بخش «گزارش خرابی لینک ها» ، می توانید عنوان این صفحه به همراه پارت هایی که در لینک ها دچار مشکل هستند را به مدیریت سایت گزارش نمایید تا بررسی و برطرف شوند.
 • فایل های دانلودی قرار داده شده تنها متعلق به این وبسایت است و نشر آنها در دیگر وبسایت ها به منظور دانلود پیگرد قانونی دارد.
 • در صورتی که با IP ایران در حال مشاهده وبسایت ما می باشید، حجم مصرفی دانلود فایل ها توسط شما نیم بها محسوب می شود.
 • در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با دانلود فایل های این مطلب، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها سوال نمایید.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

نظرات

0 نظر در مورد چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنیم و میزان یادگیری خود را افزایش بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.